İlginç Düğün Gelenekleri!

İlginç Düğün Gelenekleri

Birbirinden ilginç ve farklı düğün gelenekleri, adetlerini sizler için hazırladık. Sizler de okurken çok şaşıracak zaman zaman irkileceksiniz. İnsanlar genellikle bulundukları coğrafyalarda ve kültürlerde entegre olduklarından bir süre sonra geleneklerinin ve kültürünün istedikleri şekilde davranış göstermeye başlarlar. İşte bu kültürün bir parçası olan ilginç düğün geleneklerinin neler olduğunu sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Düğün gelenekleri yöreye ve bölgesel olarak bir takım büyük farklılıklar göstermektedir. Bunlardan en ilginç ve farklı olanlarını derleyerek sizlere sunduk.

TÜRKİYE

Ülkemizde düğün gelenekleri arasında en çok bilinen, yapılmak istemese bile kişilerin kendini içinde bulduğu durum düğün konvoyları. Gelin almaya gidilirken büyük bir gürültü ile gelin almaya gidilmesi ülkemizde en bilinen gelenekler arasında yer almaktadır.

RUSYA

Damadın kızı alabilmesi için gelin ile ilgili bir takım soruları bilmesi ve gelinin pek çok özelliğine hakim olması gerekmektedir. Damat eğer testten başarılı olarak geçerse gelinle evlenebilecektir. Bu sorular zaman zaman damadı terletecek türdendir.

FRANSA

Her ülkenin kendine göre farklı gelenekleri ve adetleri vardır, ancak Fransa’da uygulanan bu gelenek biraz daha farklıdır. Düğün sırasında davetlilerden arta kalan içkileri gelinin ve damadın arkadaşları birleştirerek çifte içirmesi oldukça ilginç bir gelenektir.

İSVEÇ

Düğünlerde renk renk kıyafetler tercih edilir, ancak İsveç’te gelenek biraz daha farklıdır. Davetlilerden birisinin kırmızı giymesi daha önceden damatla bir ilişkisini gösterir ve o geceye damgasını vuran bir olay olur. Bu yüzden İsveç’te davetlilerin kırmızı kıyafet giymesi çok nadir görülür.

POLONYA

İlginç geleneklerden birisi de Polonyalılara hastır. Bu ülkede yaşayanlar evlenecekleri tarihi belirlerken, içinde R harfi geçen ayları tercih ederler, çünkü bir rivayete göre bu aylarda evlenen birisinin çok daha mutlu olacağına inanılmaktadır.

ALMANYA

Düğün öncesi eğlencede gelin ve damadın arkadaşları porselen bir eşyayı kırar, gelin ve damat bunu birlikte toplamak zorundadır.

ÇEK CUMHURİYETİ

Evlenecek olan çiftler düğünde pasta tercih etmezler, bunun yerine makarna çorbasını tercih ederek birbirine yedirirler.

MACARİSTAN

Düğünden önce gelini kaçırmak bu ülkede en önemli gelenekler arasındadır. Gelini kaçırmaya çalışanlarla mücadele etmek ve gelini korumak ise tahmin edeceğiniz gibi damadın bir görevidir.

FİNLANDİYA

Düğünden önce gelinin akrabası gelin saunası düzenleyerek gelinin arkadaşlarını davet eder.

Yorum yaz